بارخدايا! توانايي نيکو راهنمايي کردن را به من ارزاني ده و شرح صدري به من عطا فرما تا جايگاه امني براي رنج ها و اسرار انسان ها باشم.اگر در اين راه اندوهگين شوم يار و غمخوارم تويي و اگر نوميد شوم اميدم تويي.(اقتباس از صحيفه سجاديه) آرامش زندگی :: تربیت کودک

اسلاید شو

بازدید:
تاريخ : 1395/07/10

 اضطراب در کودکان؛ بسیاری از اختلالات اضطرابی در دوران کودکی به وجود می آیند که در صورت عدم درمان معمولا تداوم داشته  و زندگی فرد را  در مقاطع بعدی با مشکل مواجه خواهد کرد.مری اینزورث مشاهدات بالبی در مورد اضطراب جدایی را گسترش داد و به این نتیجه رسید که تعامل بین مادر و فرزند او در دوره وابستگی تاثیر عمیق در رفتار جاری وآتی کودک دارد.بسیاری از محققین معتقدند که الگوهای وابستگی کودک بر روابط هیجانی بزرگسالی تاثیر می گذارد. الگوی وابستگی در بین بچه ها متفاوت است . واکنش توام با حساسیت نسبت به "هشدارهای" کودکان ، مثلا با در آغوش گرفتن او به هنگام گریه کردن ، موجب می شود که در ماه های بعد کودک کمتر در خواست کمک می کند ،مادرانی که در واکنش های خود کند هستند ، کودکانی مضطرب به وجود می آورند.

خلاصه روانپزشکی کاپلان و سادوک ، ترجمه نصرت الله پورافکاری

DSM5  اختلالات اضطرابی

لیلا مقدم ، 16،05،02 ، 18:15
هشدار دهنده ها در خودکشی نوجوانان و جوانانموارد زیر می تواند زنگ خطری برای خودکشی در افراد باشد. والدین در صورت مشاهده باید با روانشناس مشورت کنند:
۱. یادداشت‌های خودکشی
۲. تهدیدها: تهدیدها ممکن است مستقیم («من می‌خواهم بمیرم.»، «من خودم را می‌کشم.») یا متأسفانه، غیرمستقیم («دنیا بدون وجود من بهتر خواهد بود.»، «در هر صورت کسی دلش برای من تنگ نخواهد شد.») باشد.
۳. تلاش‌های  گذشته برای خودکشی
۴. افسردگی
۵.تلاش برای آسیب رساندن به خود
۶.عدم توانایی در تمرکز یا تفکر عقلانی
۷.تغییرات در عادات فیزیکی و ظاهر

لیلا مقدم, [۱۷.۰۳.۱۶ ۱۴:۱۷]

باهوش بودن مهمتر است یا متفکر بودن؟

برای اثبات اینکه باهوش بودن چقدر مهم است کافی است زندگی باهوش ترین انسانی که از او تست گرفته شد  را ارزیابی کنیم.
در یکسالگی توانست بخواند، در ۹ سالگی به ۸ زبان زنده دنیا صحبت میکرد، در ۱۲ سالگی وارد معتبرترین دانشگاه جهان یعنی هاروارد شد، توانایی خارق العاده در یادگیری زبان های متفاوت و ریاضیات داشت، برخی بهره هوشی او را  ۲۵۰  تخمین زده اند ، در سن ۴۶ سالگی هم از دنیا رفت ، یکی از کارهای مشهور او اختراع زبان Vendergood بود، آیا او را میشناسید؟ برای اینکه اسم او را بدانید باید به اینترنت مراجعه کنید.
«ویلیام جیم سایدیس» بهره هوشی اش از انیشتن و ادیسون و داوینچی و هر انسان  چند قرن اخیر بیشتر بوده ، پس چرا ما او را نمی شناسیم؟ چون ما در نهایت انسانهای متفکر برایمان تاثیرگذار خواهند بود نه صرفا انسانهای باهوش، هوش یک ابزار است  و تفکر مهارت استفاده از این ابزار.
من نمیدانم اگر سایدیس به اندازه ادیسون متفکر بود چی اختراع میکرد ولی میدونم که از هوشش می تونست بهتر استفاده بکنه.
والدین عزیز پس اینقدر دنبال عدد  آی کیو نباشید، ما نیاز به تفکر داریم. از مسابقه کی باهوش تره به تمرین تفکر بپردازیم، درود به مادر و سپاس از پدری که  می داند  مهارت تفکر را باید تا قبل از نوجوانی به کودکش بیاموزد./ل
بازدید:
تاريخ : 1394/12/23
تربیت دختر با پسر فرق دارد
تربیت دختر و پسر باید نزد پدر و مادر فرق داشته باشد، مبادا که دختران خود را مثل پسر بزرگ کنید و... در تربیت دختران ، به
خاطر نقش حساس آنها در مسئولیتهاي خانوادگی و تاءثیر آن در اجتماع ، باید مراقبت بیشتري نمود. دختر وقتی به سن هفت
سالگی رسید، کم و بیش باید متوجه شود، رفتار و وظائف او با پسر فرق دارد، اگر نباشد، هر جائی که پسر می رود دختر هم برود
و یا او را ببرند، هر طور که پسران لباس می پوشند، او هم بپوشد و پسروار بزرگ شود، آیا دختري که مثل پسر احساس آزادي در
پوشش کرده است ، در سن رشد و درك می توان او را دستور حجاب داد؟! حجاب براي این دختر، مثل روسري براي پسران
سخت و مشکل است . دختران شما عروسک نیستند، زندگی آینده آنها به بانوئی نیاز دارد، خوش فکر، با ادب و اخلاقی بلند و
دینی محکم ، همراه با تمیزي و نظافت و شوهرداري و ملاطفت ، کاري کنید که این خدمات در دختران تقویت شود./ل
منبع :کتاب آداب رفتار با دختران
معصومه حیدری

مرز بین محبت کردن و لوس شدن بچه ها

بچه ها باید تبعات رفتارشان را ببینندبه این مثال توجه کنید؛ شما به فرزندتان می گویید اتاقش که قلمرو شخصی اش است را بعد از بازی تمیز کند ولی او حرف شما را گوش نمی دهد و شما هم با این استدلال که اتاقش را جمع نکرد و بچه است و خودش نمی تواند، خودتان اتاق او را تمیز می کنید. در حالی که این کار اشتباه است.

والدین باید بگذارند اتاق بچه نامرتب بماند و او سختی های بی نظمی را تحمل کند و وسایلش گم شود و در مجموع تبعات بی نظمی اش را ببیند و یاد بگیرد باید نظم داشته باشد. حتی این قضیه در مورد بچه های کوچک نیز مصداق دارد. مثلا بچه خردسال شما زمان غذاخوردن، اصلا غذا نمی خورد. شما نیز از روی محبت دنبال او راه می افتید و التماسش می کنید تا غذایش را بخورد در حالی که این کار نه تنها محبت نیست بلکه لوس کردن بچه است.

رفتار درست این است بگذارید بچه تا وعده بعدی غذا گرسنه بماند و سختی بکشد ولی در عوض یاد می گیرد زمان غذا خوردن باید بیاید و غذایش را بخورد. در حقیقت والدین با رفتارشان باعث می شوند شخصیت کودکشان راه تکامل را طی نکند و او یک فرد وابسته ضعیف بار بیاید و در سنین نوجوانی و جوانی نمی تواند زندگی اش را مدیریت کند.شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چگونه باید برای محبتمان قید و شرط بگذاریم؟ پاسخ این است که محبت شما به فرزندتان به قید و شرط نیاز ندارد و باید به فرزندتان بگویید او را به عنوان یک آفریده و هدیه خدا و یک موجود ارزشمند دوست دارید و هیچ قید و شرطی برای دوست داشتن این موجود ارزشمند وجود ندارد ولی این بدان معنا نیست که همه رفتارهای تو مورد تایید من است، درواقع، منظور این است که در مورد رفتارهای بد باید به او آموزش دهید و بعد از آموزش اگر فرزندتان خواسته نامعقولی داشت، نباید آن را بپذیرید./ل

فرانسوی‎ها ضرب‎المثلی دارند که می‎گوید: "اگر طبیبی بیماری را پنج دقیقه معاینه کند، سه نوع دارو می‎دهد و اگر ده دقیقه معاینه کند، دو نوع دارو می‎دهد و اگر یک ربع، یک دارو و اگر معاینه او بیست دقیقه طول بکشد هیچ دارویی نمی‎دهد." در حقیقت هر قدر معاینه عمیق‎تر می‎شود، تجویز دارو کمتر و پرهیز از اقدام درمانیِ عجولانه، بیشتر می‎گردد.
گویا فرآیند تربیت و رابطه والدین یا معلمان با فرزندان نیز از همین ضرب‎المثل تبعیت می‎کند. در قلمرو تعلیم و هر چه دستورالعمل‎ها بیرونی‎تر باشد، اثرگذاری کمتری در پی خواهد داشت. شاید برای همین، حتی تحصیلکرده‎ترین پدر و مادرها هم در تربیت بچه‎های خودشان، با چالش روبرو می‎شوند.

اصلا گاهی فکر می‎کنم کار بچه‎ها به چالش کشیدن پدر ومادرهاست. درست جایی که فکر می‎کنید دارید بهترین کار را در حق فرزندتان انجام می‎دهید و منتظرید تا از شما سپاسگزار باشد، متوجه‎تان می‎کند که نه تنها از شما راضی نیست، بلکه گویی شما مرتکب عمل اشتباهی شده‎اید و باید در صدد جبران آن باشید!

واقعیت این است که تربیت، مانند بسیاری چیزها باید معیار داشته باشد تا براساس آن از عکس‎العمل‎های کودکان یا اطرافیان متزلزل نشود. داشتن یک برنامه و نگاه هدفمند در روند تربیتی کودکان سبب می‎شود تا پدر و مادر کاملا در نقش تربیتی خود موفق‎تر باشند.

کتاب تربیت_آسیب‎زا در صفحات خود بر آموزش فرآیندهای تاثیرگذار بر کودکان توسط پدر و مادر تاکید دارد. این که ریشه هر رفتاری از کجا آب می‎خورد و برای اصلاح یک ناهنجاری چگونه نباید رفتار کرد! کتاب در ده گفتار مختلف درباره مباحثی همچون، تربیت دینی، بالندگی در تربیت، تربیت کلامی و عملی، امنیت‎دهی و امنیت‎ورزی صحبت کرده است.

دکتر عبدالعظیم_کریمی، نویسنده کتاب، مثل سایر آثار خود بدون اقتباس‎های ناهمگون با جامعه ایرانی بر اساس فرهنگ خانواده‎های جامعه خودمان کتاب را به رشته تحریر درآورده است و نکات شیرینی در زمینه تربیت اسلامی و ارتقاء فرهنگ، آموزش داده است.
راه ها و روشهای تربیت کودک تان در اینترنت و شبکه های اجتماعی نیست برای کمک به بهتر شدن تربیت کودک تان فقط و فقط و فقط  کتابهای مفید بخوانید/ل
بازدید:
تاريخ : 1394/06/07

اگر از شما بپرسند یکی از مهم‎ترین خصوصیاتی که دوست دارید در آینده فرزند شما داشته باشد چیست چه می‎گویید؟ صداقت؟ ایمان؟ دست و دل باز بودن؟ اخلاق خوب؟ و... اگر از من بپرسند می‎گویم: «تفکر!» من دوست دارم فرزندم اهل تفکر باشد. اهل فکر کردن. اهل عمیق اندیشدن درباره هر چیز. شاید این ویژگی، خود، بستر و سبب کسب سایر ویژگی‎های مثبت باشد.

 

 

کتاب‎های گامی در جهت تشویق کودکان به تعمق و تفکر است. از جمله مباحثی است که در دهه اخیر به طور روزافزون در کشور ما مورد توجه قرار گرفته است و هدف آن رشد عقلانیت و اخلاق در شخصیت کودکان است. در اجرایی کردن این آموزش نیاز به تقویت مهارت‎هایی در کودکان است از جمله: خوب گوش دادن، خوب خواندن، قدرت تشخیص پیام داستان و نکات مهم و توانایی طبقه‎بندی مطالب و...
برای تحقق این اهداف این کتاب‎ها که شامل مجموعه داستان‎هایی از آثار و مفاخر گذشته فرهنگی ایران است و زمینه‎ای نیز برای بحث‎های فلسفی در خود دارند، آماده شدند. این داستان‎ها می‎تواند برای حل مشکلات موجود در جامعه موثر باند و به این منظور بازسازی آنها برای بچه‎ها به نحوه صحیح برخورد با مشکلات مشابه کمک می‎کند.
مشخصات کتاب
نام کتاب: مجموعه کتاب داستان‎های فکری برای کودکان (برای کودکان 8 تا 14 سال)
گرد آوردندگان: دکتر رضا علی نوروزی، منیره عابدی درچه
انتشارات: آموخته
نوبت چاپ: چهارم، 1393
تیراژ: 1000
قیمت: هر جلد 5000 تومان
بازدید:
تاريخ : 1394/04/29
خیلی از پدر و مادر ها به دنبال کتاب هایی با موضوع تربیت فرزند هستند.