بارخدايا! توانايي نيکو راهنمايي کردن را به من ارزاني ده و شرح صدري به من عطا فرما تا جايگاه امني براي رنج ها و اسرار انسان ها باشم.اگر در اين راه اندوهگين شوم يار و غمخوارم تويي و اگر نوميد شوم اميدم تويي.(اقتباس از صحيفه سجاديه) آرامش زندگی

اسلاید شو

بازدید:
تاريخ : 1395/04/28
لیلا مقدم, [۱۸.۰۷.۱۶ ۱۲:۱۴]

در دنیای امروز سه نوع آدم وجود دارد :

1." مسموم کننده ها " یعنی کسانی که دلسردتان میکنند و خلاقیتتان را زیر پا میگذارند و میگویند که نمیتوانید کاری بکنید. . .

2."سر به راهها" یعنی کسانیکه خوش قلبند اما سرشان به کار خودشان است. آنها بفکر نیازهای خودشان هستند. کار خودشان را میکنند و هرگز برای کمک به دیگران پا پیش نمیگذارن. . .

3."الهام بخش ها" یعنی کسانی که پیش قدم میشوند تا زندگی دیگران را غنی کنند، روحیه آنهارا بالا ببرند و به آنها الهام ببخشند. ما باید الهام بخش باشیم و خودمان را با افراد الهام بخش احاطه کنیم
و با آنها معاشرت بیشتری داشته باشیم../ل


بازدید:
تاريخ : 1395/04/23
لیلا مقدم, [۱۳.۰۷.۱۶ ۱۹:۳۶]

"فرزندان ما ناجیان ما نیستند"!

اغلب مي پنداريم فرزندی که خیلی به والدینش توجه دارد فرزندی نمونه و وفادار است ولی چنین نیست، واقعیت این است که وقتی فرزندی همیشه نگران شماست یعنی خودش یک آسیب دیدهٔ واقعی است که مسئول آسیبش شمایید!

یک والد خوب والدی است که ذهن فرزندش از او آسوده باشد و به فرزند توانایی و قدرت آسوده فاصله گرفتنِ را بدهد.

 وقتی فرزندتان از شما دور نمیشود وقتی همیشه نگران شماست وقتی تمام برنامه هایش را با شما تنظیم میکند... نه نشانه وفاداری او بلکه نشانه آسیب خوردگی اوست.

توجه کنید وقتی مرتب با فرزندتان صحبت میکنید و در گفتگوها گوشزد میکنید که در این زندگی، چقدر سختی و عذاب کشیده اید چقدر رنج دیده اید و….در واقع مرتب به فرزندتان القا میکنید که من قربانی این زندگی هستم و تو تنها چشم امید و ناجی من هستی. حالا او خودش را نجات دهنده شما تصور میکند و هیچ لحظه ای را برای نجات شما از دست نمی دهد، غافل از اینکه خودش تمام زندگیش را با نگرانی برای شما از دست میدهد.

در قبال رسیدگی و عشقی که به فرزندانمان میدهیم آنها را مدیون و بدهکار و ناامن نکنیم، به آنها کمک کنیم زندگی های مستقل و ذهن های آرام داشته باشند./ل


بازدید:
تاريخ : 1395/04/21
آرامش زندگی , [۱۱.۰۷.۱۶ ۲۲:۱۰]
مثبت اندیشی به معنای خود را گول زدن نیست، مثبت اندیشی به معنای ندیدن مشکلات نیست؛ بلکه مثبت اندیشی یعنی:

 @aramesh1471

باور داشته باشید برای هر مشکلی راهی هست، باور داشته باشید راه رسیدن به خواسته های تان عزم و اراده خودتان است.
باور داشته باشید اگر به هدفی نرسیدیم، آخر دنیا نیست.

باور داشته باشید که انسان ها قصد آزار شما را ندارند بلکه آن ها هم مشکلات خودشان را دارند و از همه مهمتر باور داشته باشید که همه چیز در دست قدرت لایزال خداوند است.
از امروز تلاش کنید، مثبت باشید/لویژگی‌های افراد داراي اعتمادبه‌نفس بالا:

 

استقلال عمل: افراد برخوردار از اعتمادبه‌نفس، در اعمال خویش مستقل عمل می‌کنند و از وابستگی‌های نابجا به دیگران دوری می‌جويند، براي انجام كارهاي فردی و اجتماعی به توانایی‌های خود تکیه می‌کنند و با توجه به استعدادهای خويش، وارد میدان عمل می‌گردند. این بدان معني نیست که فرد از مشارکت و مشاوره با دیگران دوري می‌کند، بلکه درعین‌حال هم‌فکری و مشارکت، استقلال خویش را حفظ می‌نماید.

مسؤولیت پذیری: فرد دارای اعتمادبه‌نفس، مسؤولیت خود را با اطمینان کامل می‌پذیرد و از هرگونه ضعف و سستی دوری می‌جوید و تلاش می‌کند تا وظايف فردی، خانوادگی و اجتماعی خود را به نحو مطلوبي انجام دهد.

پیشرفت گرایی: انسان مثبت‌گرا و دارای اعتمادبه‌نفس، درصدد پیشرفت و افزایش قابلیت‌ها و توانایی‌های خویش است و برای رسیدن به‌جایگاه برتر، تلاش و کوشش می‌کند و جدیت و سخت‌کوشي به خرج می‌دهد.

پذیرش ناکامی‌ها: آگاهی از محدودیت‌ها و واقعیت‌های موجود می‌تواند تصویری واقع‌بینانه به انسان ارائه نماید، اگرچه با شناخت توانایی‌ها می‌توان موفقیت‌های بيشتري داشت، اما قبول شکست و ناکامی به عنوان یک واقعیت در زندگی، به کسب تجربه كمك می‌کند تا احتمال پیروزی در کوشش‌های بعدي بيشتر شود.

ابراز وجود و قاطعيت داشتن: به معناي احترام به خود و ديگران در تمامي زمینه‌ها. کساني که وابستگي نادرست به ديگران دارند، نمی‌توانند به بی‌برنامگی‌ها، به فشارهاي ديگران و نمونه‌هایی از اين قبيل «نه» بگويند.

يکپارچگي و هماهنگي: يعني رفتارهاي ما باهدف‌ها و آرزوهايمان باهم هماهنگ بوده و در تضاد نباشند. بدين معني كه اگر توقع پيروزي داريم براي آن تلاش كنيم. پس براي رسيدن به هدف كسب موفقيت؛ بايد رفتار مربوطه‌اش يعني تلاش را انتخاب كرد كه با آن هماهنگ است. اما اگر يك رفتار ناهماهنگ با كسب موفقيت را دنبال كنيم (مثلاً انتقاد دائم از خود) مسلماً كاهنده اعتمادبه‌نفس خواهد بود. چون تضاد در رفتار و هدفمان آبرويمان را (حداقل پيش خودمان) از بين می‌برد و کمتر به خود اعتماد می‌کنیم./ل

بازدید:
تاريخ : 1395/04/12
لیلا مقدم
«فرسودگی شغلی»

فرسودگی شغلی حالتی از خستگی جسمی، عاطفی و روانی است که در نتیجه مواجه مستقیم و دراز مدت فرد با مردم و در شرایطی که از لحاظ هیجانی طاقت فرساست، در وی ایجاد میشود.

☑️ علائم:

⚫️عاطفی،روانی( بی انگیزگی، کاهش اعتماد به نفس و....)

⚫️نگرشی( کاهش احساس همدلی، بدبینی به اطرافیان و...)

⚫️رفتاری-اجتماعی( افزایش مشکل با همکاران، عدم انعطاف پذیری و ...)

⚫️جسمانی( انواع ضعف و سر درد ، بیماری های قلبی و عروقی و ...)

⚫️علائم سازمانی ( کاهش رسیدگی به خواسته های ارباب رجوع، افزایش غیبت از محل کار و...)

☑️ درمان:

⚫️ روان درمانی ( تغییر نگرش های منفی مبتلایان و آموزش مهارت های زندگی و کاری و...)

⚫️ درمان شیمیایی ( ویتامین ها، آدرنالین، هورمون ها، اسید آمینه ها می توانند در رفع خستگی مؤثر باشند و در مواردی استفاده از آرام بخش ها)

⚫️ درمان فیزیکی ( ساده ترین درمان فیزیکی ماساژ و ريلكسيشن است كه ماساژ باعث تسریع جریان خون در عضلات شده و به دفع سموم بدن کمک می کند و با عمل انعکاسی خود خستگی را کاهش می دهد).

منبع:راهنمایی شغلی-شفیع آبادی. بهداشت روانی در محیط کار- ساعتچی. مقاله فرسودگی شغلی- علی اکبری معلم، وزارت کار و امور اجتماعیچرا رابطه های گرم و صمیمی ابتدای آشنایی همسران؛ سرد می شود؟

حتما تاکنون برایتان پیش آمده که رویداد ناگواری را از سر گذرانده باشید.  عموما در مراحل اولیه یک بحران یا تروما، سیستم روانی انسان از حالت تعادل خارج شده و ایمنی و آرامش پیشین دستخوش تغییر می گردد.
در چنین شرایطی شدت استرس ادراک شده برای برخی از افراد آنچنان شدید است که وضعیت سازگاری و انطباق را برایشان بسیار دشوار ساخته و حتی برخی در پی آن می آیند که به زندگی خود خاتمه دهند.

شاید نمونه بارز آن ، پدر و مادری باشد که با مرگ ناگهانی فرزند خود مواجه می شوند.  مرگ و فقدان یک عزیز می تواند تا بدان حد شدید و غیر قابل تحمل باشد که تصور ادامه زندگی برای بازماندگان غیر ممکن باشد. اما با گذشت زمان اغلب افراد وضعیت قبلی خود را بازیافته و خود را با شرایط جدید وفق می دهند.

فردی که به بیماری صعب العلاجی مبتلا می گردد در بدو این اتفاق به شدت به هم ریخته و دنیا به چشمش تیره و تار می آید ولی با گذشت زمان وضعیت جدید خود را پذیرفته و بدان خو می گیرد.
فردی که پست سازمانی جدیدی را عهده دار می شود در آغاز سردرگم و آشفته بوده و تصور میکند که نمی تواند از پس اداره آن برآید و پس از مدتی وضعیت برایش عادی شدی و آن را خیلی خوب مدیریت می کند.

همه این موارد حاکی از آن است که خوپذیری یکی از خصایص گرانبهایی است که برای انسان ارزش تکاملی بالایی داشته و به خروج انسان از بحران و سازگاری او با شرایط جدید کمک شایانی می کند.
اما استیلای این خصیصه ارزشمند در برخی از موقعیتهای بین فردی می تواند مشکلاتی را در روابط عاطفی ایجاد کند.
شاهد این مدعا شکایت ها و گله های بسیاری از زوجین است مبنی بر اینکه رابطه آنها عادی و عاری از هیجان شده و اینکه زندگی زناشویی برایشان دیگر هیچ جذابیتی ندارد.

در چنین شرایطی خوپذیری و عادی شدن شرایط می تواند به سست شدن روابط عاطفی منجر گشته و فاصله افراد را از هم زیاد کند. اینجاست که آن خصیصه کلیدی یعنی عادی شدن و خوپذیری می تواند مشکل ساز شود.
آنچه مهم است این است که انسان با بهره گیری از آگاهی و هوشمندی خود، می تواند از گرفتار آمدن در دام روزمرگی و تکراری شدن روابط اجتناب کرده و با انجام رفتارهای ساده و خلاقانه سرزندگی و هیجان را به زندگیش تزریق کند.

دکتر کریم افشاری نیا

لیلا مقدم, [۲۲.۰۶.۱۶ ۱۴:۳۶]

ﺍﻫﺪﺍﻑ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﻣﮑﺘﻮﺏ ﮐﻨﯿﺪ..
 ﺍﺯ ﺭﻭﯼ ﮐﺎﻏﺬ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﮐﻨﯿﺪ...
ﻫﺮ ﺷﺐ ﺑﻨﻮﯾﺴﯿﺪ...
 ﻫﺮ ﺻﺒﺢ ﺑﻨﻮﯾﺴﯿﺪ...
 ﻧﻮﺷﺘﻦ ﺍﻋﺠﺎﺯ ﻣﯽ‌ﮐﻨﺪ...
 ﺑﺎﻭﺭ ﮐﻨﯿﺪ...
 ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﺑﻪ ﻗﻠﻢ ﻭ ﻫﺮ ﺁﻧﭽﻪ ﻣﯽ‌ﻧﻮﯾﺴﯿﺪ ﻗﺴﻢ ﺧﻮﺭﺩﻩ ﺍﺳﺖ...
ﻫﺪﻓﯽ ﺭﺍ ﮐﻪ ﺑﻨﻮﯾﺴﯿﺪ ﺧﻠﻖ ﻣﯽ‌ﮐﻨﯿﺪ...
ﺁﺭﺯﻭﻫﺎﯼ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﻨﻮﯾﺴﯿﺪ ﺗﺎ ﻣﺤﻘﻖ ﺷﻮﺩ...
ﻭﻗﺘﯽ ﺍﻫﺪﺍﻓﺘﺎﻥ ﺭﺍ ﻣﯽ‌ﻧﻮﯾﺴﯿﺪ...
 ﺍﺯ ﺟﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺑﺎﻭﺭ ﻧﻤﯽ‌ﮐﻨﯿﺪ ﻭ ﺑﻪ ﺣﺴﺎﺏ ﻧﻤﯽ‌آﻭﺭﯾﺪ ﻣﺤﻘﻖ ﻣﯽ‌ﺷﻮﺩ...
ﺍﻭﻝ ﻧﻮﺷﺘﻦ ﻫﺪﻑ ﻭ ﺗﻮﮐﻞ ﺑﻪ ﺧﺪﺍ...
 ﺩﻭﻡ ﻓﻘﻂ ﺗﻼﺵ...بازدید:
تاريخ : 1395/04/02
استرس مادر در دوران بارداری
استرس مادری با سطوح بالای هورمون های استرس (اپی نفرین،نوراپی نفرین،و هورمون آدرنوکورتیکوتروپین) در جریان خون جنین ارتباط دارد و مستقیما روی شبکه عصبی اثر کرده فشار خون ، ضربان قلب وسطح فعالیت را بالا می برد.مادران مبتلا به سطح بالای اضطراب احتمال دارد کودکان بیش فعال، تحریک پذیر و کم وزن که در خوردن و خواب مشکلاتی دارند داشته باشند تا مادرانی که سطح پایین اضطراب دارند .
منبع : خلاصه روانپزشکی کاپلان و سادوک ، ترجمه نصرت الله پورافکاری ص 37
نقل: مقدم، ١٣٩٥
لينك كانال مشاوره و رواندرماني كودك
https://telegram.me/childpsy