بارخدايا! توانايي نيکو راهنمايي کردن را به من ارزاني ده و شرح صدري به من عطا فرما تا جايگاه امني براي رنج ها و اسرار انسان ها باشم.اگر در اين راه اندوهگين شوم يار و غمخوارم تويي و اگر نوميد شوم اميدم تويي.(اقتباس از صحيفه سجاديه) آرامش زندگی

اسلاید شو

بازدید:
تاريخ : 1394/08/30
 راز جذابیت :
https://telegram.me/Arameshzendegy
راز جذابیت در چیست؟ یکی از مهمترین رموز رسیدن به جذابیت این است که بدانیم جذابیت چیزی غیر از زیبایی است‌ .

شخص می‌تواند صورت زیبایی نداشته باشد اما بسیار جذاب باشد و هم چنین می‌تواند بسیارزیبا باشد اما اصلاً جذابیت نداشته باشد. جذابیت و گیرایی ! نگران نباشید این یک ویژگی کاملاً اکتسابی است که با در نظر گرفتن موارد زیر می توانیم بدست بیاریم:

ظاهری آراسته داشته باشید:
تمیز و مرتب باشید، هماهنگی و پاکیزگی شما، ناخودآگاه شما را جذاب می‌کند. بعضی از افراد براساس تصوری اشتباه برای جذاب شدن به زحمت زیادی می‌افتند و خود را به شکل‌های عجیب و غریبی درست می‌کنند.
مهمترین مسئله این است که مرتب و هماهنگ و در عین حال ساده باشید. نامرتب بودن حتی حرفهای قشنگ‌، مثبت و تأثیرگذار شما را خراب می‌کند.

بیشتر سکوت کنید:
غالباً افراد به اشتباه برای این که جذاب‌تر شوند، بیشتر شلوغ می‌کنند وبا صحبت کردن زیاد و بی جا به بی راه می‌روند. سکوت‌، یک تأثیر ذهنی و روانی بسیار قوی می‌گذارد. در سکوت‌، فرد پیرامون خود خلاء ایجاد می‌کند و هر خلایی‌، جذب را سبب می‌شود. آنها که بیشتر صحبت می‌کنند و کمتر می‌شنوند از جذابیت خود می‌کاهند، حال آن که سکوت و گوش دادن بیشتر به واقع شما را عاقل‌تر و قابل اطمینان‌تر معرفی می‌کند و این زمینه‌ای مساعد برای صمیمیت بیشتر است‌. سکوتی سرشار از اعتماد به نفس سرچشمه صمیمیت است‌.

نرم و ملایم سخن بگویید:
هنگامی که نرم و ملایم صحبت می‌کنید افراد را جذب خود می‌کنید و به راحتی می‌توانید بر روی آنها تأثیر بگذارید. آدم‌های خشن و داد و بیدادی و زود جوش افراد مناسبی برای اطمینان کردن‌، نیستند.


محترم باشید:
بی‌احترامی به خود، به دیگران و بی‌احترامی و بی ادبی در کلام و رفتار همگی از جذابیت شما می‌کاهد. شما باید هم در ظاهر آراسته باشید و هم در باطن وارسته‌. افراد مؤدب و متین و محترم بی تردید جذابند و این جذابیت از درون موج می‌زند.محترم و مؤدب و باشخصیت باشید، خواهید دید خود به خود جذاب می‌شوید.

زیاد شوخی نکنید اما بسیار لبخند بزنید
شوخی فراوان از انرژی ذهنی و جذابیت شما می‌کاهد چرا که شوخی فراوان به تدریج مرزهای لازم بین افراد را از بین می‌برد. متبسم باشید که تبسم به چهره شما جذابیتی عمیق  می‌بخشد. در تبسم‌، سنگینی ، متانت و جذابیت است‌.

قاطعیت! یعنی جذابیت‌:
کسانی که شخصیت قاطعی دارند و هدفها و ارزش‌های معینی دارند، بی‌استثنأ می‌توانند افراد جذابی باشند. زیرا شخصیت‌هایی جذاب و تأثیرگذارند که بسیار مصمم هستند و اعتماد به نفس دارند. به دنبال اهداف مشخصی بودن و به آنها رسیدن اعتماد به نفس زیادی به ارمغان می‌آورد و جذابیت از وجود چنین شخصی موج می‌زند.
آسان بود، این طور نیست‌؟ فکر می‌کنم شما هم می‌توانید یکی از جذاب‌ترین و ماندگارترین‌ها باشید.پس شروع کنید؛دست به کار بشوید!/لبازدید:
تاريخ : 1394/08/30
راهکارهای مثبت اندیشی :

1- نسبت به خودمان احساس خوبي داشته باشيم و خود را خوب، توانا و با ارزش بدانيم.
2- ليستي از صفات مثبت خود تهيه کنيم و راه‌هاي تقويت آنها را بيابيم و تجربه کنيم.
3- ليستي از افکار منفي خود در طي روز تهيه و سعي کنيم براي هر فکر منفي يک فکر مثبت معادل بيابيم تا به کمک آن بتوانيم با افکار منفي مقابله کنيم.
4- سعي کنيم در گفتار و برخوردهاي روزانه از کلمات و جملات مثبت استفاده کنيم، مثلاً در ملاقات با ديگران بجاي استفاده از کلمه «خسته نباشيد» که داراي بار منفي و القاي حس خستگي است، بگوييم «خدا قوت»، «شاد باشيد» و يا «پر انرژي باشيد»
5- افکار خود را متوجه خوبي‌ها و جنبه‌هاي مثبت زندگي کنيم تا به مرور مثبت‌نگر شويم.
6- با خوش‌بيني سعي کنيم، دستوراتي به ذهن خود بدهيم که انديشه‌هاي جديد مثبت شکل گيرند.
7- هر روز صبح که از خواب بر مي‌خيزيم با نگاه کردن به منظره ي يک تابلوي نقاشي زيبا و يا اسما‌ء‌الله روز خود را با نشاط و خوش‌بيني آغاز کنيم.
8- از افراد منفي‌نگر يا موقعيت‌هايي که باعث ايجاد افکار ناخوشايند و منفي مي‌شوند دوري و يا سعي کنيم کمتر با آنها برخورد داشته باشيم.
9- به مشکلات به عنوان محکي براي ارزيابي توانايي‌هاي خود نگاه کنيم و هرگز نتيجه ي بدي را پيش‌بيني نکنيم، زيرا مشکلات فقط به اندازه‌اي مهم هستند که ما آنها را مهم مي‌پنداريم.
10- به لحظات و خاطرات زيبا و دوست داشتني گذشته ي خود فکرکرده و سعي کنيم آنها را تکرار نماييم.
11- از ترديد و دودلي دوري کرده و کارها را با جديّت دنبال کنيم.
12- به نداي منفي دروني خود و تلقين‌هاي مخرب و نگران کننده‌ي ديگران بي‌توجه باشيم و سعي کنيم عکس آنها را انجام دهيم.
13- به قدرت بي‌کران خداوند ايمان داشته باشيم و با خود تکرار کنيم که من لياقت بهترين‌ها را دارم و با لطف خداي بزرگ به آنها خواهم رسيد.
14- از ميان اهداف خود هدفي را انتخاب کنيم که اميد بيشتري به موفقيت آن داريم و در تلاش براي تحقق آن، به فکر تأييد يا تکذيب ديگران نباشيم.
15- در توصيف احوال و زندگي خود از کلمات مثبت استفاده کنيم.
16- در تعريف از افراد خانواده يا دوستان از کلمات مثبت و روحيه بخش استفاده کنيم (فلاني شخص بسيار شريف و بزرگواري است.)
17- از چشم و هم‌چشمي و حسادت که باعث ايجاد افکار منفي مي‌شود دوري و سعي کنيم روش زندگي خود را خودمان انتخاب کنيم.
18- هرگز شعار خواستن، توانستن است را فراموش نکنيم و بدانيم که در سايه ي سعي و تلاش به آنچه بخواهيم مي‌رسيم.
19- قدر لحظات زندگي را بدانيم و از آنها به ‌خوبي استفاده کنيم، زيرا هرگز تکرار نخواهد شد.
20- براي تغيير اوضاع و شرايط نامساعد اقدام کنيم و مطمئن باشيم که مي‌توانيم آنها را از بين ببريم.
21- از خود انتظار بيش از حد نداشته باشيم و خود را همه فن حريف ندانيم، به عبارت ديگر از کمال گرايي مطلق که باعث اضطراب و احساس عجز و ناتواني مي‌شود خودداري کنيم.
22- خود را از قيد و بندهاي آزاردهنده رها ساخته و ساده زندگي کنيم تا فکر و خيال آسوده‌اي داشته باشيم.
23- از انزوا و گوشه‌گيري که باعث ايجاد افکار منفي مي‌شود دوري کرده و اوقات خود را در جمع خانواده، فاميل و دوستان سپري کنيم.
24- هر وقت احساس کرديم که افکار منفي سراغمان آمده است، وضعيت خود را تغيير دهيم و به کاري سرگرم شويم.
25- ممکن است هنگام خواب در رختخواب افکار منفي به سراغمان بيايد، تا خسته نشده‌ايم به رختخواب نرويم.
26- هرگز به هيچ وجه خود را بدبخت، ناتوان و درمانده احساس نکنيم.
27- اعتماد به نفس خود را در هر شرايطي حفظ کنيم و هرگز به ديگران اجازه ندهيم که آن را متزلزل کنند. بايد متوجه باشيم که اعتماد به نفس کليد خلق تفکر مثبت است.
28- خنديدن را فراموش نکنيم. خنديدن باعث مي‌شود تا افکار ناراحت کننده و منفي‌ جاي خود را به افکار مثبت و شاد بدهند./ل
بازدید:
تاريخ : 1394/08/29
"چهار درس برای ازدواج شادتر"
دکتر ویلیام گلاسر
" خلاصه ای از کتاب هشت درس برای ازدواج شادتر"

درس اول: کنترل بیرونی می تواند ازدواج را نابود کند.
صرفنظر از اینکه زوجین ناراضی چه کسانی هستند نکات اصلی آموزش ما سه اصل زیر می باشد:
نخست آنکه همه زوجینی که در جستجوی کمک برمی آیند، زندگی زناشویی ناخرسندی دارند.

دوم: در یک زندگی زناشویی غیر رضایتبخش –تقریبا در همه موارد- هر یک از زوجین دیگری را مسئول و مقصر ناشادمانی خود می دانند.
سوم: هر یك از همسران، از روانشناسی رایج که به آن روانشناسی کنترل بیرونی می گوییم، استفاده می کنند. در روانشناسی کنترل بیرونی افراد همیشه می دانند که چه چیزی برای دیگران درست است و چون همیشه می دانند چه  چیزی به صلاح دیگران است، احساس می کنند که باید دیگران را وادار به انجام رفتار هایی بکنند که آنها می خواهند. در اغلب زوجین و در فرهنگ های مختلف، روانشناسی اجبار به محض پایان یافتن شیفتگی و دلباختگی میان همسران، مورد استفاده قرار می گیرند.

"درس دوم: ما همه رفتارمان را خود انتخاب می کنیم"
وقتی از زن و شوهرها می  پرسیم که کدام رفتار می تواند شما را کنترل کند، پاسخ می دهند:" من هرگز شروع نمی کنم، او مرا عصبی می کند، خب من چه می توانم بکنم". در این درس شما تئوری انتخاب را یاد خواهید گرفت تا به این سئوال پاسخ دهید: چه کسی می تواند شما را کنترل کند؟

"درس سوم: هرگز از هفت عادت مخرب استفاده نکنید"
هفت عادت مخرب در رفتارهای کنترل بیرونی وجود دارد که اگر شما و همسرتان در زندگی زناشویی بیشتر و بیشتر بکار می بندید و در سراشیبی زندگی زناشویی قرار می گیرید. اگر ما این عادت های مخرب را كنار بگذاریم، به جای آن چه باید بكنیم؟ برای كنار گذاشتن و جایگزین  سازی عادت های مخرب، هفت عادت پیوند دهنده در نظریه انتخاب وجود دارد.
اولین عادت پیوند دهنده حمایت است. وقتی شما از همسرتان حمایت می کنید، در واقع به او می گویید" عزیزم زیاد به خودت سخت نگیر، تو اشتباه کوچکی مرتکب شده ای. ما می توانیم با این اشتباه زندگی کنیم. بیا این شرایط را تحمل کرده و برای آن راه  حلی بیابیم. باشه؟"
دومین عادت پیوند دهنده تشویق است. وقتی از همسرتان جملاتی همچون: "مطمئنم که این شغل، شغل خوبی است و تو از پس آن بر می آیی" را می شنوید، احساس می کنید، تشویق شده اید. اجازه دهید همسرتان بداند که شما در هر گامی که او برمی  دارد، پشتش هستید. زوجینی که همدیگر را تشویق می کنند، اطمینان دارند که کمک کردن به آنها موجب می  شود در تمام ابعاد زندگی خود موفق باشند.
سومین عادت پیوند دهنده گوش دادن می  باشد.
چهارمین عادت پیوند دهنده، پذیرش است. وقتی همسرتان سرانجام خود واقعی شما را می بیند که گاهی اوقات چندان هم زیبا نیست، به شما می گوید: "دوستت دارم، بخاطر آنچه که هم  اکنون هستی".
پنجمین عادت پیوند دهنده اعتماد و اطمینان است و این کار بزرگی است، زیرا اعتماد کردن به دیگری، هرگز آسان نیست. همه ما ممکن است در زندگیمان به کسی اعتماد کرده و سپس اعتمادمان سلب شده باشد، طرد شده باشیم به ما خیانت کرده باشند و صدمه دیده باشیم.
عادت پیوند دهنده دیگری که در ازدواج های ناموفق از بین می رود، احترام گذاشتن است. اگر بخواهید داستانی درباره ازدواجتان بنویسید، نمره احترام متقابل، در ازدواج شما چند است؟ خصایصی را بیابید که در یکدیگر به آن احترام می گذارید و بر روی آن تمرکز کنید. به همسرتان بگویید به چه خصایصی در او احترام می گذارید؟ اگر شما احترام بگذارید، متقابلا با احترام با شما رفتار می شود و اگر احترام را از دست بدهید، همه چیز را از دست داده  اید.
 هفتمین عادت پیوند دهنده بسیار مهم، مذاکره درباره تفاوتها می باشد. در هر ازدواج موفقی، اختلاف و تفاوت وجود دارد. این عادت پیوند دهنده، به معنی رشوه دادن و یا خشنود کردن برای کنترل نیست. وقتی شما با هم مذاکره می کنید، صادقانه هم چیزی داده  اید و هم چیزی گرفته  اید. مثل خانه خریدن است. مثلا فروشنده  ای، خانه  اش را بیست میلیون می فروشد و شما برای آن، پانزده میلیون پیشنهاد می کنید. او دو و نیم میلیون تخفیف می دهد و شما خانه را هفده و نیم میلیون می خرید. سئوالی که در این درس مطرح می شود تا هر دو نفر شما بر سر آن با هم بحث کنید، این است: شما باید از کدامیک از عادات پیوند دهنده در زندگی زناشویی خود استفاده کنید، تا زندگی زناشویی بهتری داشته باشید؟".

"درس چهارم: با دنیای مطلوب یکدیگر آشنا شوید"

"درس پنجم: رفتار کلی را درک کنید"
برای درك بهتر مفهوم رفتار كلی، خودتان را مانند ماشینی تصور كنید كه در حال حرکت در یك بزرگراه هستید. موتور ماشین، نیازهای اساسی شماست. چرخ های جلویی اتومبیل، همانند تفكر و عمل اند. چرخ های عقب نیز كه در حركت اتومبیل نقش دارند،بازدید:
تاريخ : 1394/08/29
آسیب شناسی روابط عاطفی دختران
در بین مردم و هم چنین روانشناسان اجتماعی، عقیده ای وجود دارد که به اختصار "شم زنانه" نامیده می شود.
یعنی یک توانایی ویژه در جنس مونث که او را قادر می سازد درک بهتری از هیجانات، احساسات و عواطف طرف مقابل به دست آورد و نیز تسلط بیشتری نسبت به این موضوعات در خود داشته باشد. علاوه بر این زنان بهتر از مردان علت ها و نیات رفتاری طرف مقابل را شناسایی می کنند و با ظرافت بیشتری به ها پاسخ می دهند.این توانایی، قدرت فوق العاده ای به زنان می بخشد تا بتوانند تاثیر شگرفی در روابط داشته باشند اما همین توانایی آسیب هایی برای زنان می تواند داشته باشد که نوشته ی امروز کانال مرکز مشاوره بهار به آنها می پردازم.
1- حساسیت فوق العاده
زنان و دختران به دلیل قدرتشان در فهم و درک بهتر نشانه ها ی کلامی و غیر کلامی ارتباطات ، گاه دچار خطا در درک واقعیات می شوند و در قضاوت های اجتماعی به اصطلاح تن به احساسات می دهند و این مساله باعث می شود حقوق خود را از دست بدهند.
مثلا اگر زنی در مقابل اعتراض هایش به میزان اندک حقوقی که میگیرد ، به مشکلات اقتصادی رییسش گوش فرا دهد ممکن است از این خواسته خود دست بکشد یا دست کم آن را به تاخیر بیاندازد
یا خانمی که از همسرش صدمه دیده است ممکن است با دیدن اشک های همسر، به همدلی با او بپردازد و اشک های تمساح همسر او را از پیگیری حقوقش بازدارد.
2- شکست های عاطفی
برخی از دختران در دام اظهارات احساسی و عاطفی افرادی قرار می گیرند که در واقع دلیل اظهار محبتشان سوءاستفاده است.ساختار ذهنی دختران به گونه ای تنظیم شده است که وقتی به کسی علاقمند شود تمایل دارد تمام حرفهایش را واقعیت بداند . همین ساختار ذهنی است که حتی پس از این که طرف مقابل رابطه با صراحت از عدم علاقه صحبت می کند ، دختران به علاقه مندی خود ادامه می دهند و مدام در اتتظار بازگشت می مانند و یا خود را به آب و آتش می زنند.آگاهی از ساختارهای ذهنی و نحوه عمل آنها می تواند تا حد زیادی از آسیب ها پیشگیری کند و نوعی واکسیناسیون ایجاد می کند./ل
بازدید:
تاريخ : 1394/08/29
با کنار هم قرار دادن دو سه موضوع کوچک ،ناگهان نتیجه گیری نکنید . هر رویدادی حاصل هزاران رویداد کوچکتر است و بدون آگاهی به همه آنها نمی شود به نتیجه قطعی رسید . سعی کنید هر قدر هم که شرایطتان دشوار است ،نتیجه منفی نگیرید !

از کجا این قدر مطمئن هستید که دیگران در مقابل حرف ها و کارهای شما واکنش منفی نشان خواهند داد ؟ در مورد دیگران گمان درست داشته باشید و تردید نکنید که آنها آینه افکار ،رفتار و اعمال شما هستند .

یکی از موانع شاد بودن این است که مسائل جزیی را بیش از حد بزرگ کنید . گذشت داشته باشید و تردید نکنید که گذشت ،کار آدم های بزرگ و شجاع است .

برای آن که بتوانید همیشه شاد باشید . سعی کنید دیگران را شاد کنید ( منظور دیگران خوشنود کردن نیست ) به همه لبخند بزنید و همه را دوست داشته باشید . همه انسان های خوب و موفق دنیا همین کار را کرده اند . ( مادر ترزا )

تجربه ثابت کرده است که همه ی انسان ها و حتی حیوانات و گیاهان ،نسبت به نوازش واکنش مثبت نشان می دهند ،دست نوازشی بر سر افتاده ای بکشید و ببینید که چگونه شادی او، دنیای شما را پر از شادمانی می کند . ( دکتر لئولوسکالیا )

همه ما می توانیم آدم های بزرگی باشیم ،چون از دست همه ما کاری بر می آید .برای شاد بودن ،ضرورتی ندارد مدارک عالی دانشگاهی بگیریم .حتی نیازی نیست فعل و فاعل جمله مان درست باشد . فقط کافی است قلبی پر از محبت و روحی سرشار از عشق داشته باشید . ( دکتر مارتین لوترکینگ)

خود را دست کم نگیرید ! روزی در جلسه ای شرکت کردم که همه از من قد بلندتر بودند . یک نفر می خواست مرا دست بیندازد و گفت : بین ما احساس کوچکی نمی کنید ؟
بی آن که عصبانی بشوم گفتم : حال سکه طلایی را دارم در میان اسکناسهای یک دلاری !( الیور وندل هولمز)

بازدید:
تاريخ : 1394/08/29
توجه به همسر،ضمانت خوشبختی

چندی پیش سوارتاکسی شدم.راننده تاکسی مردمحترمی بودکه۶۰سال سن داشت وبسیارشادبوداوبامسافران باشادی برخوردمیکردیکی ازمسافران ازاوپرسیدباوجودترافیک وشغلی که خسته‌کنندست چطورمیتواندشادباشدجواب راننده برایم جالب بودگفت رمزموفقیت درزندگی رایافته مسافران مشتاقانه پرسیدنداین رمزچیست؟
گفت من4فرزنددارم 2دخترو2پسرکه همه تحصیل کرده انددرحالیکه هرگزبه درسشان رسیدگی نکردم گفت رمزموفقیتش این بوده که بشدت هوای همسرش راداشته وبه اوتوجه ومحبت خاص میکرده وفقط نیازهای همسرش رابرآورده کرده است گفت همسرش راهمیشه خوشحال وراضی نگه میداشت ودرعوض همسرش همیشه پرانرژی بودوباتمام قوابه بچه‌هاومنزل وهرکاردیگری رسیدگی میکرد میگفت زنهاتواناییهای موازی دارندومیتوانندچندکاررادرمنزل باهم مدیریت کنند.کافیست آنهاراراضی وخوشحال وتحت توجه ومحبت کافی نگه داری تاهرکاری ازآنهابربیاید اومعتقدبوداگرباطری قلب همسرتان راشارژنگه داریدمیتوانیدباآرامش به کارتان رسیدگی وباخوشبختی زندگی کنید.چون همسرش ازجان ودل،بقیه امورراسرپرستی خواهدکرد بنظرمن حق بااوست
رمزموفقیت اومیتواند....رمزموفقیت بسیاری ازمردهاباشد./ل
ارسالی از استاد صمدی(تهران)
بازدید:
تاريخ : 1394/08/29
میشه های زندگی 
میشه از زندگی لذت برد

میشه سخت نگرفت و از داشته ها کیف کرد

میشه در اوج گرفتاری به خوشی ها فکر کرد

میشه وقتی ناراحتیی وجود داره یه خوبی ها فکر کرد

میشه وقتی غصه ای هست به شادی ها فکر کرد

میشه وقتی دورنگی ها وجود داره به صداقت فکر کرد

میشه با وجود دروغ شنیدن ها فقط قسمت راست صحبت رو شنید

میشه زمان افسردگی با یه دلخوشی کوچیک فضا رو عوض کرد

میشه با کنار گذاشتن کمی خودخواهی زندگی قشنگی رو ساخت

میشه از داشته های خیلی کوچیک در مقابل نداشته های خیلی زیاد خوش بود

میشه بشینی به گرفتاریهای کوچیک دیگران و کم آوردنشون نگاه کنی و بفهمی که تو چقدر قوی تری و این حس خوب رو ببلعی

میشه از لحظاتی که به سختی جور شده تا تو به آرامش برسی استفاده کامل رو ببری و قدرش رو بیشتر بدونی

میشه از بوی تنش مست بشی و به هیچ چیز دیگه ای فکر نکنی

میشه حال رو بچسبی وفکر کردن به آینده رو بذاری برای همون آینده

میشه با نیم ساعت کنار هم نشستن و سریال دیدن خوش باشی

میشه در مورد دیگران از روی ظاهرشون قضاوت نکرد که بعدا شرمنده شد

میشه همه رو دوست داشت

میشه شاد بود

میشه فقط روی خوب سکه رو دید

میشه عاشق بود

میشه بشینی رویاهای شیرینی که شاید فقط در حد رویا باشه بسازی و دلت قیلی ویلی بره/ل

بازدید:
تاريخ : 1394/08/27
مؤلفه های هوش معنوی در اسلام
در فرهنگ اصیل اسلامی به طور ضمني هوش معنوی مورد توجه فراواني قرار گرفته است. به طور مثال، جامي (1381) بر اساس متون مذهبي مؤلفه های ذيل را براي هوش معنوي برشمرده است:
1ـ مشاهده وحدت در ورای کثرت ظاهری؛
2ـ تشخیص و دریافت پیام¬های معنوی از پديده¬ها و اتفاقات؛
3ـ سؤال و دریافت جواب معنوی در مورد منشأ و مبدأ هستی (مبدأ و معاد)؛
4ـ تشخیص قوام هستی و روابط بین فردی بر فضیلت عدالت انسانی؛
5ـ تشخیص فضیلت فراروندگی از رنج و خطا و به کارگیری عفو و گذشت در روابط بین فردی؛
6ـ تشخیص الگوهای معنوی و تنظیم رفتار بر مبناي الگوی معنوی؛
7ـ تشخیص کرامت و ارزش فردی و حفظ و رشد و شکوفایی این کرامت؛
8ـ تشخیص فرایند رشد معنوی و تنظیم عوامل درونی و بیرونی در جهت رشد بهینه این فرایند معنوی؛
9ـ تشخیص معنای زندگی، مرگ و حوادث مربوط به حیات، نشور، مرگ و برزخ، بهشت و دوزخ روانی؛
10ـ درک حضور خداوندی در زندگی معمولی؛
11ـ درک زیبایی  های هنری و طبیعی و ایجاد حس قدردانی و تشکر؛
12ـ داشتن ذوق عشق و عرفان که در آن عشق به وصال منشأ دانش است نه استدلال و قیاس؛
13ـ داشتن هوش شاعرانه که معنای نهفته در یک قطعه شعری را بفهمد؛
14ـ هوش معنوی باعث فهم بطون آیات قرآنی می¬شود و موجب می¬گردد افراد کلام انبیا را راحت¬تر و با عمق بیشتر درک نمایند؛
15ـ هوش معنوی در فهم داستان های متون مقدس و استنباط معنای نمادین این داستان ها کمک فراوانی می¬کند؛
16ـ هوش معنوی که در قرآن در مورد صاحبان آن صفت اولوالالباب به کار رفته است، باعث می شود افراد به جوهرة حقیقت پی ببرند و از پرده های اوهام عبور نمایند./ل

بازدید:
تاريخ : 1394/08/26
می خواهی همسرت عاشقت باشد ؟

 برترین مقاله 2015 در حوزه همسرداری و خانواده

 اگر قدرت مرد را نادیده بگیرید یا از آن انتقاد کنید بدانید که دیگر پری  رویاهایش نخواهید بود. او دنبال کسی است که به قدرت‌هایش ایمان داشته باشد؛ و حتی ضعف‌هایش را در جهت تقویت توانایی‌هایش مثبت جلوه دهد. پس بدانید که:
 
1) اگر خودتان دارای درآمد هستید، هرگز درآمد و پولتان را به رخ همسرتان نکشید. حتی اگر درآمد بیشتری دارید هرگز به روی خودتان هم نیاورید. بگذارید همسرتان فکر کند که همه چیز در دست اوست؛ و اداره امور خانه به دست قدرتمند او اداره می‌شود.
2) مطلقاً او را با کسی مقایسه نکنید. شوهر خواهرم دو تا خانه دارد فلانی درآمد زیادی دارد و تو مثل گداها هستی. اگر واقعاً به بهبود اوضاع مالی فکر می‌کنید او را برای تلاش بیشتر تشویق کنید. انتقاد دشمن صمیمیت است.
3) تو بی عرضه‌ای یعنی فرو ریختن مرد. یعنی به دست خود خانه را خراب کردن. هر مفهوم مشابه ” تو بی عرضه ای ” فاتحه‌ای بر صمیمیت و عشق متقابل مرد است.
 
4) شوهر خود را حلال مشکلات بدانید. مشکل را به او بگویید و از او بخواهید آن را حل کند؛ و تأیید کنید که تنها او قادر به حل این مسئله است.
5) به مردان اندرز ندهید. مردان دوست دارند که مشکلات را به تنهایی حل کنند؛ و اگر به شما چیزی نمی‌گوید یعنی به تنهایی قادر است موضوع را حل کند؛ و در صورت لزوم با شما در میان می‌گذارند. با نصیحت نکردن زندگی خود را عاشقانه کنید.
 
6) سکوت مردان را نشکنید. این اشتباه خانم‌هاست که وقتی مرد ساکت است مدام به سمت آن‌ها می‌روند و با او حرف می‌زنند. اگر او ساکت است به سکوت نیازمند است؛ و احترام به این سکوت یعنی صمیمیت بیشتر. سکوت طولانی در زنان ممکن است به معنی آزرده خاطر بودن باشد اما در مردها این طور نیست.
7) به مردان فضا بدهید گاهی او را رها کنید تا با خود خلوت کند. با دوستان به ورزش برود و به خانواده خود تنها سر بزند. مدام دنبال او نباشد. فضای رها شدن! این چیزی است که مردان گاهی به آن نیاز دارند. اگر به آن‌ها این فضا را هدیه بدهید. آن‌ها نیز به شما عشق می‌ورزند.
 
8) مرد دوست دارد که از او قدردانی شود. تشکر به مرد قدرت پرواز می‌دهد. از هر کار کوچکی که برای شما انجام می‌دهد تشکر و قدردانی کنید. تا او نیز بی حساب به شما عشق بورزد.
9) مرد باید تأیید شود. توانایی‌های مرد را تایید کنید و تأکید کنید او شایسته‌ترین همسر (شوهر) و صاحب بهترین توانایی‌ها است.
 
10) باید مورد اطمینان باشد. به او اعتماد کنید با اطمینان خاطر از اینکه او می‌تواند، شما می‌توانید به راحتی بسیاری از کارها را به بسپارید.
11) مردها را تشویق کنید. مرد عاشق تشویق است. کف زدن‌ها را فراموش نمی‌کند … مرد، آفرین شما را تا عمر دارد به خاطر می‌سپارد.
 
 من نیز لبخند شما را بعد از اجرای این قوانین طلایی برای همیشه به خاطر دارم.

 
 آرامش زندگی ؛نکاتی که در بالا ذکر شد شاید در نگاه اول بسیار ساده و سطحی و بی اهمیت جلوه کند ولی باور کنید که با رعایت همین نکات ساده (و البته بی هزینه) بسیاری از مشکلات مربوط به نبود صمیمیت بین همسران حل می‌شود.
موارد بالا برای خانم‌ها است. به همین صورت نکاتی هم وجود دارد که آقایان باید رعایت کنند که با رعایت آن‌ها از سوی آقایان و رعایت نکات بالا از سوی خانم‌ها قطعاً” صمیمیت در زندگی پر رنگ‌تر خواهد شد. آری صمیمیتی که اگر در خانه حاکم باشد همه مشکلات کم رنگ می‌شوند و حاضر نخواهید بود که آن را با دنیا عوض کنید.
مگر ما از زندگی چیزی جز صمیمیت و یکدلی و فضایی با عشق و محبت می‌خواهیم؟ مگر نه اینست که حتی آن کسی که به دنبال کسب ثروت است هدفش رسیدن به آرامش است؟/ل
زندگی تان سرشار از عشق و مهربانی
بازدید:
تاريخ : 1394/08/26
مهم ترین عامل تعیین کننده وضعیت شما،روحیه شماست که در هر لحظه چه احساسی دارید.روحیه مهم ترین عامل خلق پدیده هاست.

انسانی که روحیه ای عالی دارد،زیبا می اندیشد و هنگامیکه زیبا بیندیشد به دستاوردهای عالی می رسد و در نتیجه روحیه ای عالیتر کسب می کند.مجدداً روحیه ی بهتر او منجر به اندیشه زیباتر او می شود و این اندیشه زیباتر،او را به دستاوردی زیباتر می رساند و آن دستاورد زیباتر مجدداً او را به روحیه ای بسیار بهتر و عالی تر می برد و این چرخه و سیکل مثبت آن چنان ادامه می یابد که انسان احساس می کند چقدر خوشبخت است و چقدر زندگی زیباست.چقدر همه چیز بر وفق مراد اوست و از آنجایی که چنین باوری پیدا می کند اندیشه های حاصل از داشتن چنین باوری،اندیشه هایی زیباست که شادی،نشاط و خوشبختی و سعادت انسان را تضمین می کند و از آنجایی که هر اندیشه می تواند به عملی و اقدامی و دستاوردی منتهی شود لذا معلوم است که چنین اندیشه های مثبت ناشی از یک روحیه خوب، به دستاوردهای زیبای یک زندگی منجر می شود.

انسانیکه روحیه ای افسرده و مضطرب دارد،اندیشه های منفی می کند و این اندیشه های منفی و بد برای او پیامدهای ناگواری خواهد داشت و اصولاً از یک انسان افسرده چه انتظاری می رود،بجز اینکه اندیشه های منفی و مخرب در ذهنش تولید کند و آن اندیشه های منفی و مخرب او را به نتایج منفی می رساند و نتایج منفی در او روحیه ای افسرده تر،ایجاد می کند و روحیه افسرده تر،فکری منفی تر و مخرب تر تولید می کند و فکر منفی تر و مخرب تر به نتایج بدتری می رسد و مجدداً روحیه ای افسرده تر تولید می کند و خلاصه انسان در چرخه و سیکلی می افتد که ذلت و ناتوانی کامل انسان است و پایان این داستان،روحیه ای بسیار خراب و افسردگی کامل و حتی گاهی خودکشی است./ل

منبع: بخشی از کتاب “تکنولوژی فکر” نوشته دکتر آزمندیان.


  1  2  3   ...     9