بارخدايا! توانايي نيکو راهنمايي کردن را به من ارزاني ده و شرح صدري به من عطا فرما تا جايگاه امني براي رنج ها و اسرار انسان ها باشم.اگر در اين راه اندوهگين شوم يار و غمخوارم تويي و اگر نوميد شوم اميدم تويي.(اقتباس از صحيفه سجاديه) آرامش زندگی

اسلاید شو

بازدید:
تاريخ : 1394/05/30

آیا فرزندی که خیلی به والدینش توجه دارد فرزندی نمونه و وفادار است؟

 چنین نیست! واقعیت این است که وقتی فرزندی همیشه نگران شماست یعنی خودش یک آسیب دیدهٔ واقعی است که مسئول آسیبش شمایید!

یک والد خوب والدی است که ذهن فرزندش از او آسوده باشد و به فرزند توانایی و قدرت فاصله گرفتنِ آسوده را بدهد. وقتی فرزندتان از شما دور نمی شود، وقتی همیشه نگران شماست؛ وقتی تمام برنامه هایش را با شما تنظیم می کند، نه نشانهء وفاداری او بلکه نشانهء آسیب خوردگی اوست. توجه کنید وقتی مرتب در گفتگوهایتان به او گوشزد می کنید که در این زندگی چقدر سختی و عذاب کشیده اید، چقدر رنج دیده اید و….در واقع مرتب به فرزندتان القا می کنید که من قربانی این زندگی هستم و تو تنها چشم امید و ناجی من هستی. حالا او خودش را نجات دهندهء شما تصور می کند و هیچ لحظه ای را برای نجات شما از دست نمی دهد؛ غافل از اینکه خودش تمام زندگی اش را با نگرانی برای شما از دست می دهد. در قبال رسیدگی و عشقی که به فرزندانمان می دهیم آنها را مدیون و بدهکار و نا امن نکنیم! به آنها کمک کنیم زندگی های مستقل و ذهن های آرام داشته باشند./ل

 

فرزندان ما ناجیان ما نیستند .

بازدید:
تاريخ : 1394/05/30جملات خوشایند برای کودکان

1 - خـودت تـصـمـیم بگیر

کودک و دوستش در اتاق مشغول بازی هستند. سر و صدای آنها باعث اذیت و آزار شماست، بهتر است بگویید: "بچه ها تصمیم بگیرید یا بی سر و صدا بازی کنید، یا از اتاق خارج شوید." اگر بعد از ۵ دقیقه هنوز سر و صدا ادامه داشت، بگویید: "خوب می بینم تصمیم گرفتید که از اتاق بیرون بروید." این جمله، شما را از داشتن نقش منفی نجات می دهد، زیرا آنها می دانند این تصمیم آنها بوده که منجر به این نتیجه شده است. به این ترتیب کودک مسئول عمل خودش است.

 

2 - من تو را دوست دارم ولی این کار تو را نمی پسندم

اگر می خواهید لفظی را به کودک بیاموزید، کار خوب و بد را برایش مشخص کنید. به او بیاموزید ما کار خوب و کار بد داریم ، نه بچه خوب و بچه بد. هدف از وضع قوانین، آموزش رفتارهای مناسب است نه تنبیه کودک. اگر چه به رفتار ناپسند او اعتراض می کنید ولی محبت خود را به او قطع نمی کنید.

 

3 - از تو می خواهم مشکل مرا حل کنی

اگر کودک کاری را انجام می دهد که باعث رنجش شماست، به او بگویید که دچار مشکل شده اید. مثلا ً به او بگویید: "صدای بلند تلویزیون باعث می شود دچار سردرد شوم" و از او بخواهید در حل مشکل به شما کمک کند. در این صورت او که خود را دشمن شما نمی بیند خود را موظف می داند کاری انجام ندهد که برای شما مشکل آفرین باشد. اگر به رضایت خاطر شما اهمیت دهد، رفتار بد را خاتمه خواهد داد.

 

4 - احساس تو را درک می کنم

وقتی کودک عصبانی است جملاتی را به کار می برد تا دیگران را متوجه احساس خود کند. مثلا ً می گوید: "از تو متنفرم" یا "خیلی بدی." این تنها جملاتی است که همه ذهن او را پرکرده. شما می توانید به او کمک کنید تا جمله مناسب را به کار ببرد.

 

5 - آیا دوستت چیزی گفته که واقعیت ندارد و تو عصبانی شده ای؟

" افراد متفاوت، نـیازهای متفاوتی دارند. اغلب کودکان در اعتراض به والدین می گویند: "عدالت را رعایت کنید و منصف باشید" و این جملات زمانی مطرح می شوند که کودک می خواهد وسیله خاصی برایش تهیه شود؛ صرفاً به این دلیل که برای برادرش تهیه شده است. باید به کودکان بیاموزیم "انصاف و عدالت این است که هر فرد، هر چه را نیاز دارد تهیه کند. اگر شما به عینک نیاز داری و خواهرت به کفش، هر کدام وسایل مورد نیاز خود را خریداری خواهید کرد و این است اجرای عدالت. گمان نمی کنم زمانی که خواهر شما به عفونت گوش مبتلاست و آنتی بیوتیک مصرف می کند لازم باشد شما هم آنتی بیوتیک مصرف کنی"!/ل

بازدید:
تاريخ : 1394/05/29

"رجینابرت ، مقاله نویس۹۰ساله ،اوهایو"

این ۴۰ درسی را که آموخته است،

به مناسبت 90 سالگی خود مینویسد:


گروه مشاورین علوم پزشکی ایران : سهم روان‌شناسان آمریکایی در شکنجه‌گری

نتیجه یک تحقیق نشان می‌دهد که انجمن روان‌شناسی آمریکا (APA) سال‌های متمادی در فعالیت‌های موسوم به «مبارزه با تروریسم» همکاری موثری داشته است.


خبر آنلاین: دکتر سیدعلی آذین، متخصص پزشکی اجتماعی وفوق تخصص سكس تراپي می‌گوید: متاسفانه سیستم آموزش و پرورش بسته ما اجازه نمی‌دهد آموزش‌های متناسب با سن دانش‌آموزان به آنها ارائه شود.


جلالي آسيب‌هاي فناوري اطلاعات در خانواده را در سه بعد زير مي‌داند:

اينترنت، جهان جديدي خلق کرده است. خوش بينان مي‌گويند در اين جهان جديد که آن را جامعة اطلاعاتي ناميده‌اند، آزادي‌هاي فکري، تحقيقاتي ، آموزشي، تفريحي و شغلي رو به رشد خواهد بود و تجارت الکترونيک ، خدمات بهداشتي و پزشکي راه دور و خدمات تلفن بين‌المللي از طريق اينترنت جاي اشکال سنتي را خواهد گرفت .

بازدید:
تاريخ : 1394/05/28
راهکارهای پیشگیری از اختلاف های زناشویي(ادامه مطلب)

بازدید:
تاريخ : 1394/05/28

تجاوز به درک کودک از زندگی، روان، جسم، اخلاق، عواطف، شخصیت و احساس مالکیت کودک

چقدر واژه ی"تجاوز" مشمئز کننده و منفور است. شاید شما هم وقتی این واژه را می شنوید، بلافاصله عمل زشت تجاوز جنسی به ذهن تان خطور کند. یا وقتی خبری حاکی از تجاوز جنسی به یک کودک یا نوجوان می شنویم، چقدر ناراحت شده و برای فرزندان خود احساس خطر می کنیم و سعی می نماییم هشدارهای مهم و ضروری را به آنها بدهیم.

توان تحمل تنهايي يكي از مهمترين علايم بلوغ عاطفي و هيجاني است. در روانكاوي بيشتر از اينكه در مورد توان تنها بودن نوشته شده باشد به ترس از تنهايي  و يا تمايل به تنهايي پرداخته شده است ظرفيت بودن با خود تنها از طريق تثبيت رابطه با مادر شكل مي گيرد يعني اينكه نوزاد بتواند در حضور مادر به پشت گرمي او تنها باشد وينيكات از اين پديده به عنوان ego - relatedness ياد مي كند يعني رابطه اي كه در ان دو انسان يكي يا شايد هر دو تنها هستند اما حضورشان براي هم مهم است.


بازدید:
تاريخ : 1394/05/28

کسی را که بیشتر دوستش داریم، بیشتر می آزاریم! اما کسی نمی داند چرا!
به گفته ی دبورا ریچاردسون، استاد روانشناسی در دانشگاه جورجیا رجنتس امریکا، “آن کسانی که باید از آنها بترسیم غریبه ها نیستند بلکه نزدیکترین و عزیزترین کسان ما هستند!”


بازدید:
تاريخ : 1394/05/27

در اساطیر یونان باستان از شخصیتی به نام ⚡پروکروستس⚡ نام برده شده. غولی که نزدیک به دروازه ی شهر آتن زندگی میکرد ، او تختی داشت که همه مسافرانی که قصد ورود به آتن را داشته اند را روی آن می خوابانده و اگر آن شخص کوتاهتر از اندازه تخت بود آنقدر او را می کشید تا اندازه شود و اگر هم بلندتر بود پاها یا دستهایش را قطع می کرد....از نظر او تنها اشخاصی درست و کامل بودند که درست به اندازه تخت او بودند.....


بازدید:
تاريخ : 1394/05/27

 

● کودک درون چیست؟

کودک درون مبحثی مهم در روانشناسی است که در درمان رفتارهای ناهنجار، عادات و اضطراب های به جا مانده از دوران کودکی به روانشناسان کمک می کند. کودک درون، بخشی از وجود ماست که گاهی ناسازگار است و گاهی دوست دارد بچگی کند و مانند یک بچه پرنشاط و سرزنده دست به هیجاناتی بزند که ظاهرا با منطق و استدلال سازگاری ندارد. کودک درون عاشق بازی، شادی، شوخی و سبکسری است ولی بیشتر اوقات والد آگاه، جدی و دارای رفتار تکلیف گرا بر او مسلط می شود و اجازه نمی دهد خود را نمایان کند که در این صورت بلوغ عاطفی شخص رشد نمی کند.بقیه در ادامه مطلب


بازدید:
تاريخ : 1394/05/26

ابعاد سلامت روان:

  1. خودپذيري
  2. روابط مثبت باديگران
  3. خودمختاري
  4. تسلط بر محيط
  5. مقصوددرزندگي

وقتی کودک رازهای خانواده را مطرح می‌کند واکنش شدید نشان ندهید بلکه او را از جمع بیرون ببرید و او را از نظر خودتان مطلع کنید.


بازدید:
تاريخ : 1394/05/26

ﮔﺎﻫﻲ ﻭﻗﺖﻫﺎ ﺩﺳﺖ ﺧﻮﺩﺕ ﻧﻴﺴﺖ؛ ﺑﺪﻭﻥ ﺍﻳﻨﮑﻪ ﺑﺨﻮﺍﻫﻲ ﻗﻬﺮ ﻣﻲﮐﻨﻲ،ﺍﮔﺮ ﭼﻴﺰﻱ ﺩﻟﺨﻮﺍﻫﺖ ﻧﺒﺎﺷﺪ ﻗﻬﺮ ﻣﻲﮐﻨﻲ ﻭ ﺍﻳﻦ ﻗﺪﺭ ﺍﻳﻦ ﮐﺎﺭ ﺭﺍ ﺍﺩﺍﻣﻪ ﻣﻲﺩﻫﻲ ﻭ ﺗﮑﺮﺍﺭ ﻣﻲﮐﻨﻲ ﺗﺎ ﺩﺭﻭﻥﺍﺕ ﺁﺭﺍﻡ ﺷﻮﺩ ....بازدید:
تاريخ : 1394/05/25

من از تو گلی بهتر ندیدم
ز تو باغ گلی خوشتر ندیدم
میان این همه گلهای عالم
گلی خوشبوتر از دختر ندیدم ، . .روزتون مبارک گلهای نازم
وقتی که زن و شوهر در پایان کار روزانه یا در وسط روز بهم می‌رسند، و همدیگر را می‌بینند، هر دو از هم توقع دارند که توانسته باشند محیط را شاد، سرزنده، قابل زیست و رفع کننده‌ی خستگی ساخته باشند. این توقع بجایی است. اگر چنانچه بتوانید این کار را بکنید، زندگی شیرین می‌شود.

به پیشرفت یکدیگر اهمیت دهیم؛ آنقدر صمیمی باشیم که پیشرفت و ترقی همسرمان یکی از آرزوهای ما باشد، در حقیقت اولین کسی که از این پیشرفت سود می‌برد ما هستیم.

در این‌جا به تعدادی از راهکارهای مناسب برای یک زندگی زناشویی موفق اشاره می کنیم:


بازدید:
تاريخ : 1394/05/25

وقتی هدف از آفرینش و زندگی انسان، عبودیت است(ما انسان را نیافریدیم مگر برای اینکه به مقام عبودیت برسد؛ ذاریات/۵۶)
در نتیجه همۀ اجزاء زندگی انسان در جهت رسیدن به این هدف خواهد بود.یعنی هدف از تمام نعمت‌ها و اموری که برای انسان در دنیا قرار داده‌ شده، رسیدن او به این عبودیت است.  1  2  3   ...