بارخدايا! توانايي نيکو راهنمايي کردن را به من ارزاني ده و شرح صدري به من عطا فرما تا جايگاه امني براي رنج ها و اسرار انسان ها باشم.اگر در اين راه اندوهگين شوم يار و غمخوارم تويي و اگر نوميد شوم اميدم تويي.(اقتباس از صحيفه سجاديه) آرامش زندگی

اسلاید شو

بازدید:
تاريخ : 1394/11/30


مار را چگونه مینویسند؟

روستایی بود دور افتاده که مردم ساده دل و بی سوادی در آن سکونت داشتند. مردی شیاد از ساده لوحی آنان استفاده کرده و بر آنان به نوعی حکومت می کرد. برحسب اتفاق گذر یک معلم به آن روستا افتاد و متوجه دغلکاری های شیاد شد و او را نصیحت کرد که از اغفال مردم دست بردارد و گرنه او را رسوا می کند. اما مرد شیاد نپذیرفت. بعد از اتمام حجت٬ معلم با مردم روستا از فریبکاری های شیاد سخن گفت و نسبت به حقه های او هشدار داد. بعد از کلی مشاجره بین معلم و شیاد قرار بر این شد که فردا در میدان روستا معلم و مرد شیاد مسابقه بدهند تا معلوم شود کدامیک باسواد و کدامیک بی سواد هستند.
در روز موعود همه مردم روستا در میدان ده گرد آمده بودند تا ببینند آخر کار، چه می شود.
شیاد به معلم گفت: بنویس «مار»
معلم نوشت: مار
نوبت شیاد که رسید شکل مار را روی خاک کشید.
و به مردم گفت: شما خود قضاوت کنید کدامیک از اینها مار است؟
مردم که سواد نداشتند متوجه نوشته مار نشدند اما همه شکل مار را شناختند و به جان معلم افتادند تا می توانستند او را کتک زدند و از روستا بیرون راندند.
شرح حکایت
اگر می خواهیم بر دیگران تأثیر بگذاریم یا آنها را با خود همراه کنیم بهتر است با زبان، رویکرد و نگرش خود آنها، با آنها سخن گفته و رفتار کنیم. همیشه نمی توانیم با اصول و چارچوب فکری خود دیگران را مدیریت کنیم. باید افکار و مقاصد خود را به زبان فرهنگ، نگرش، اعتقادات، آداب و رسوم و پیشینه آنان ترجمه کرد و به آنها داد./ل
بازدید:
تاريخ : 1394/11/30
موفقیت یك نگرش است، یك باور است، یك عادت است.
موفقیت ارزانی كسانی است كه آن را می خواهند و باور  دارند كه می توانند به آن برسند.

موفقیت ارزانی آنهایی است كه میل به عمل دارند. موفقیت بری از رمز و راز است. بسیاری از كسانی كه به موفقیت دست یافتند، سالها با شور و اشتیاق زحمت كشیده اند.

آنها عاشق كارشان بوده اند. موفقیت استفاده آگاهانه از اصول ویژه است.

آن را نمی توان به سرنوشت و تقدیر نسبت داد تنها موضوع بر سر باور داشتن است.

اینكه خود را باور كنید و مصمم باشید تا آن زندگی را كه شایسته آن هستید، بسازید. اغلب اشخاص با تجربه كردن یك شكست از میدان بیرون می روند.

افراد موفق اکثرا در مقطعی شكست خورده اند، ولی ادامه داده اند./للطفا تا اطلاع ثانوی تولید مثل نکنید!!!

اگر هنوز نمی توانید تا سبز شدن چراغ راهنمایی صبر کنید و برای رسیدن به ناکجای زندگی تان از ثانیه هایی که ممکن است باعث حادثه ای شوید نمیگذرید!
️لطفن تا اطلاع ثانویه تولید مثل نکنید!

اگر بعد از هر تصادف کوچک یا بزرگ به راننده مخاطب حمله میکنید!
️لطفن تولید مثل نکنید!

اگر نمیتوانید بین خطوط رانندگی کنید، اگر نیمه های شب با بوق خداحافظی میکنید، و اگر از شانه خاکی جاده با گردو خاک خودتان را به اول ترافیک میرسانید و ترافیک را سنگین تر میکنید!
️از آوردن کسی مثل خودتان به این دنیا جلوگیری کنید!

اگر هنوز در پیاده رو پارک میکنید و کوچه های خلوت یک طرفه را با حماقت فراوان رانندگی میکنید و برای اتومبیل محق روبرو بوووق میزنید و منتظرید که کنار بکشد تا شما عبور کنید!
️ترمز تولید مثل تان را برای همیشه بکشید!

اگر قوطی آب میوه , پاکت سیگار ، پوست میوه و... را از اتومبیل به بیرون پرت میکنید!
️لطفن هیچ وقت تولید مثل نکنید!

اگربا سرعت غیرمجاز در شهر یا جاده میرانید و یا اگر با لایی کشیدن در بزرگ راه باعث وحشت دیگران میشوید و امنیت دیگران را به خطر می اندازید واگر اهمیتی برای ,خط عابر پیاده, رعایت حق تقدم , دور زدن ممنوع , ورود ممنوع و توقف ممنوع قایل نیستید!
️هیچ وقت به فکر تولید مثل نباشید و خودتان را تکثیر نکنید!

حتی اگر شهرداری دلسوز شهرتان برای صدها مرکز خرید پارکینک در نظر نگرفته باشد!
حتی اگر تابلو های راهنمایی را بعداز تقاطع نصب کرده باشند!
حتی اگر پدر و مادرتان به شما اولین درس های زندگی را نیاموخته باشند!
و اگر در مدرسه بجای چندین ساعت زبان ، عربی  و پرورشی، ساده ترین اصول زندگی و احترام به «انسان» را به تو نیاموخته اند و تو نمیتوانی مثل انسان زندگی کنی!
️بهتر است از تولید موجودی مثل خودت حذر کنی!!!

شاید ایران روبه افول, نسل بهتر و با فرهنگ تری را تجربه کند.../ل


بهترین رفتار زن و مرد در هنگام بازگشت همسر
شما ساعت‌های طولانی را دور از خانه گذرانده‌اید. وقتی به خانه برمی‌گردید افراد خانواده نیاز دارند با شما ارتباط برقرار کنند، ساعت‌هاست که آنها شما   را ندیده‌اند! بنابراین بیاموزید که هر چه سریع‌تر خود را با محیط خانه تطبیق دهید.رفتار صحیح زن:

این که موقع بازگشت همسرتان به خانه چه کاری انجام دهیداهمیت زیادی دارد. این مسئله تعیین می‌کند که آیا شب خوبی را در کنار هم خواهید داشت یا نه و تقریباً همه زن و شوهرها فقط همین چند ساعت شبانه را برای صحبت کردن و با هم بودن فرصت دارند. پس بهتر است برای هر چه دلپذیرتر کردن آن دست به کار شوید.

۱) همسرتان ساعت‌های طولانی را در محیط کار سپری کرده است. او برای انطباق با محیط جدید، یعنی خانه نیاز به فرصت دارد. انتظار نداشته باشید به محض ورود، بنشیند و درباره مسائل خانه با شما به بحث و گفت‌وگو بپردازد. معمولاً یک فرصت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه‌ای کفایت می‌کند.

۲) به حضور همسرتان در خانه اهمیت بدهید. هنگام بازگشت او را تحویل بگیرید. از شما انتظار نمی‌رود هر شب با یک دسته‌ گل منتظر ورود همسرتان باشید، گاهی یک سلام و احوال‌پرسی گرم مؤثرتر است. به هر شیوه‌ای که می‌توانید یا بهتر است بگویم به بهترین شیوه به او نشان بدهید که متوجه حضورش در خانه شده‌اید. به سریال مورد علاقه‌تان خیره نمانید. برای چند دقیقه از آشپزخانه یا اتاق بیرون بیائید.

۳) برای بازگشت همسرتان از قبل برنامه‌ریزی کنید. کارهای مهم و نیازمند توجه و دقت زیاد را پیش از این به اتمام برسانید. به خود فرصتی بدهید تا با همسرتان بنشینید و یک فنجان چای بنوشید. زمان شام را طوری تنظیم کنید که همه افراد خانواده دور هم باشید.

۴) از همسرتان بپرسید که آیا روز خوبی را پشت سر گذاشته یا نه؛ اما از او بازجوئی نکنید و از کنجکاوی‌های بی‌مورد و سئوالات بیش از حد بپرهیزید. در مورد کارهایش قضاوت نکنید فقط گوش کنید؛ مگر این‌که خودش از شما اظهار نظر بخواهد.

۵) اول اخبار خوب را به او بگوئید. تا حد ممکن بدها را سانسور کنید. نگذارید رویدادهای ناخوشایند و یا گله و شکایت‌ها لحظات زیبائی با هم بودنتان را تحت تأثیر قرار دهد.

۶) برای این‌که شب خوبی داشته باشید، طرح‌های خلاقانه به کار ببرید. هر شب فکر تازه‌ای بکنید تا زندگیتان تکراری و ملالت‌آور نشود.

۷) اصلاً خوب نیست که موقع ورود همسرتان به تلویزیون چسبیده باشید و یا در آشپزخانه پنهان شده باشید!

۸) و مهمتر از همه: حتماً هنگام ورود همسرتان به خانه لبخند به لب داشته باشید، حتی اگر کوهی از مشکلات بر دوشتان سنگینی می‌کند

رفتار صحیح مرد:

۱) وقتی از محل کار خارج شدید، سطل زباله‌ای پیدا کنید، در کنار آن مکثی کنید و همه افکار و مشکلات مربوط به کارتان را درون آن بیندازید! حالا وقت آن است که ذهن پاکسازی شده‌تان را به سمت خانه سوق دهید. برای خانه خرید کنید، سعی کنید مناسبت‌های امشب را به خاطر بیاورید (تولد، سالگرد ازدواج، یا قرار میهمانی) می‌توانید موقع انتظار پشت چراغ قرمز قوه تخیلتان را به کار بیندازید و سری به خانه بزنید، به تک‌تک اتاق‌ها سرک بکشید و افراد خانواده را در حالی‌که هر یک به کاری مشغول هستند، تجسم کنید. خلاصه هر کاری را که فکر می‌کنید ذهنتان را به سمت خانه می‌کشاند انجام دهید، نگران نباشید: فردا صبح به اندازه کافی وقت برای پرداختن به مسائل کاری خواهید داشت!

۲)انتظار نداشته باشید هنگام ورود به خانه، همسرتان با یک دسته گل منتظرتان ایستاده باشد. او نمی‌تواند همه کارهایش را کنار بگذارد و مدت‌ها چشم‌ به در بدوزد تا شما وارد شوید.

۳) هرگز، هرگز و هرگز کارهای عقب افتاده را به خانه نبرید. شاید این را بارها شنیده باشید، اما مطمئن شوید که به آن عمل می‌کنید. فرصت کوتاه حضورتان در خانه را از افراد خانواده و به‌خصوص همسرتان دریغ نکنید.


۴) از همسرتان بپرسید که آیا روز خوبی را پشت سر گذاشته یا نه. به حرف‌هایش توجه کنید، اما در مورد کارهایش قضاوت نکنید. با او همدردی کنید، بگذارید هر چه می‌خواهد گله و شکایت کند. از اظهار نظر بپرهیزید؛ مگر این‌که خودش از شما بخواهد.

۵) از همسرتان تشکر کنید، این کار جادو می‌کند.

۶) برای این‌که شب خوبی در پیش داشته باشید طرح‌های خلاقانه به کار ببرید. هر شب برای خوشحالی همسرتان کاری هر چند کوچک انجام دهید.

۷) اصلاً خوب نیست که به محض ورود به خانه، به تلویزیون بچسبید و یا پشت روزنامه پنهان شوید!

۸) و مهمتر از همه: حتماً هنگام ورود به خانه لبخند به لب داشته باشید، حتی اگر همه کشتی‌هایتان غرق شده باشد./لبازدید:
تاريخ : 1394/11/27
تأیید و تشویق توسط پدر یا جایگزینهای دیگر پدر معمولاً باعث رشد «خویشتن» مثبت در زن می‌شود، اما عدم مشارکت واقعی آن‌ها، دخالت منفی پدر، ناپدری، عمو و دایی یا پدربزرگ عمیقاً به حس زن از خویشتن آسیب وارد می‌کند. این امر می‌تواند زن را به تلافی‌جویی بیش از حد يا کمال‌گرایی تحریک کرده و عملاً رشد او را متوقف کند. وقتی پدر در زندگی دختر غایب یا نسبت به او بی‌تفاوت است، بی‌علاقگی، یأس و عدم تأیید خود را نشان می‌دهد و این عدم تأئید نیز می‌تواند درست به همان اندازه که قضاوتهای منفی صریح و حمایت بیش از حد، برای زن قهرمان زیانبار هستند به او آسیب برساند.

کارول پیرسون و کاترین پاپ در کتاب «قهرمان مؤنث در ادبیات آمریکا و بریتانیا» نقل قولی از یادداشتهای روزانة امیلی کار ، هنرمند کانادایی می‌آورند که پدرش از نظر جسمی در زندگی او حضور داشت، اما به لحاظ عاطفی نسبت به او و مادرش بی‌تفاوت بود. امیلی در اواخر دهة شصت زندگی خود هنوز با این خدای بی‌تفاوت دست و پنجه نرم می‌کرد.

«از شصت و شش سال پیش تاکنون، حال خودم را نمی‌فهمیدم ... نمی‌دانم پدر چه احساسی داشت. نمی‌توانستم تصور کنم که او کوچکترین علاقه‌ای به مادر داشته باشد. پدر بیشتر به استیک آبدار خوشمزه‌ای علاقه‌مند بود که در بشقاب مسی بزرگ در حالی که از روی آن بخار بلند می‌شود سرو می‌شد. نمی‌دانم که او پس از زایمان مادر هیچ‌وقت با کلامی محبت‌آمیز از او تعریف کرده یا نه، یا همیشه رفتار او همین‌قدر خشک بوده و منتظر شده تا مادر برخیزد و از او پذیرایی کند. او تا زمانی که بچه‌های کوچکتر آنقدر بزرگ نشده بودند که او را ستایش کنند یا اراده‌ای داشته باشند تا بتواند آن را در هم بشکند، آن‌ها را نادیده می‌گرفت.»در سطح شخصی، کم‌توجهی از جانب پدر و در سطح فرهنگی، کم توجهی از جانب معلم، اتفاقی است که لیندا لئونارد آن را «آمازون زره پوش» می‌نامد.

این‌گونه زنان در واکنش به پدرِ بی‌توجه، اغلب اوقات در سطح «خویشتن» با مردانگی یا کارکردهای پدری خود همذات‌پنداری می‌کنند. از آنجا که پدر آن‌ها آنچه را که نیاز داشتند به آن‌ها نداده، آن‌ها مجبورند خودشان آن نیازها را برطرف کنند. زرهی که بر تن دارند، به طرز مثبتی از آن‌ها حمایت می‌کند و به آن‌ها کمک می‌کند تا از نظر کار و حرفه رشد کنند و آن‌ها را قادر می‌سازد تا در دنیای روابط ابراز وجود کنند. اما از آنجا که این زره مانع از ارتباط آن‌ها با احساسات زنانه و وجه ملایم وجود آن‌ها می‌شود، این زنان معمولاً از خلاقیت خود جدا می‌شوند، از برقراری رابطة سالم با مردان باز می‌مانند و خودجوشی و سرزنده زیستن در زمان حال برای آن‌ها ناممکن می‌شود.

چنین زنی از نظر حرفه‌ای موفق به شمار می‌آید اما در حوزة عاطفی یا روابط، اعتماد کردن به او دشوار است. شخصیت مذکر درونی او مردی دلرحم نیست، بلکه مستبد حریصی است که هرگز راضی نمی‌شود. هر کاری که زن انجام دهد از نظر این شخصیت مذکر درونی کافی نیست و او بدون تشخیص و تأیید آرزوی زن برای مورد محبت واقع شدن، احساس رضایت کردن یا حتی استراحت کردن، مدام به او فشار می‌آورد که «بیشتر، بهتر، تندتر» کار کند./ل

 کتاب ژرفای زن بودن
نویسنده: مورین مورداک
مترجم:  سیمین موحد
انتشارات بنیاد فرهنگ زندگی

 چگونگی برخورد زنان در هنگام بی توجهی مردان


اگر بعد از ازدواج رفتار مرد تغییر کرد و خصوصیات قبل را نداشت، راه حل این است که رفتار فعلی‌تان را با رفتار زمان آشنایی و خواستگاری مقایسه کنید؛

 به احتمال زیاد متوجه می‌شوید که رفتار خودتان نیز خیلی تغییر کرده است.در زندگی مشترک هر تغییر رفتاری که از شوهرتان سر میزند، بازخوردی از تغییر رفتار خود شما می‌تواند باشد.

اگر رفتار شوهرتان با شما بی‌عاطفه و یا معمولی است، این احتمال را بدهید که خود شما نیز با او این‌گونه رفتار کرده‌اید.اگر شوهرتان با شما صمیمی و مهربان است به این علت است که شما هم رفتار خوبی با او داشته‌اید.

بنابراین باید در هر شرایطی رفتارتان با شوهرتان رفتار خوبی باشد؛ در هنگام تغییر رفتار همسر که به علت تغییر رفتار خودتان بوده است، مهر و محبت خود را به همسرتان افزایش دهید./ل

بازدید:
تاريخ : 1394/11/26
مشاوره پیش از ازدواج


یه نگاهی به آمار طلاق بندازید و متوجه میشوید که عامل اصلی کشیده شدن به سوی طلاق انتخاب نامناسب بوده!
شما خواننده مجرد این پست امیدوارم متوجه باشی که روزانه ۵۰۰ زوج طلاق میگیرن!
حالا خیلی ها هم هستن زیر یک سقف هستن ولی زندگی مشترک ندارن!

به‌طور كلی ضروری است قبل از ازدواج نزد یك روانشناس یا مشاور متخصص بروید و از كم و كیف صفات شخصیتی و سلامت روانشناختی خود و فردی كه می‌خواهید با او ازدواج كنید آگاه شوید. اگر دو نفری كه قرار است با هم ازدواج كنند شناخت كامل و نسبتا صحیحی از یكدیگر به دست آورند و با آگاهی كامل و از روی منطق همسر آینده‌شان را انتخاب كنند، در زندگی مشترك آینده نسبت به كسانی كه عجولانه، شتاب‌زده و از روی احساس شریك زندگی‌شان را انتخاب می‌كنند، به ‌مراتب مشكلات كمتری خواهند داشت و طعم خوشبختی را بیشتر خواهند چشید.

بسیاری از افرادی كه پس از ازدواج در زندگی مشترك دچار مشكل و شكست می‌شوند و برای حل مشكلات‌شان به روانشناس مراجعه می‌كنند عنوان می‌كنند كه همسرشان تغییر كرده و او دیگر آن شخصی نیست كه آنها تصورش را می‌كردند اما بهتر است بدانید كه این واقعا تغییری نیست كه در او رخ داده بلكه برداشت، تصور و شناخت شما اشتباه بوده است؛ در حالی که هم اکنون با واقعیت روبه‌رو شده‌اید.

ما در ابتدای هرگونه ارتباطی نقابی را تحت عنوان «پرسونا» به چهره می‌زنیم تا مطلوب‌تر و دوست‌داشتنی‌تر به نظر برسیم اما بعد از ازدواج دیگر نقاب احتیاج نیست و افراد چهره واقعی خود را نشان می‌دهند و همین موضوع بعد از مدتی باعث ایجاد تناقض در شما می‌شود؛ بنابراین برای اینكه به شناخت صحیح‌تر و دقیق‌تری از طرف مقابل‌تان برسید و آگاهی پیدا كنید كه شما و شخصی كه برای زندگی مشترك‌تان انتخاب كردید از نظر خصوصیات و ویژگی‌های شخصیتی با یكدیگر سازگاری دارید و براساس اصول و معیارهای علمی و روانشناختی برای ازدواج با یكدیگر مناسب هستید قبل از هر اقدام جدی و رسمی‌ای به یك روانشناس و مشاور پیش از ازدواج مراجعه كنید./ل


بازدید:
تاريخ : 1394/11/26
زنانی که در زندگی با تلاش برای ایفا کردن نقش های مردانه، خود را به آب و آتش می زنند...
 
عملا کانون درونی وجود خود را می سوزانند.
مارتی گلن،روانشناسی از سانتا باربارا ، توضیح می دهد که وقتی شعله درونی زن خاموش می شود چه اتفاقی می افتد: "وقتی زن دیگر از درون تغذیه نمی شود، زمانی که دیگر شعله روح زبانه نمی کشد، هنگامی که وعده دنیای دیرینه می میرد ،زن آتش درون خود را از دست می دهد. الگوهای رفتارهای قدیمی دیگر کار نمی کند، راه جدید هنوز روشن و آشکار نیست، همه جا ظلمت و تاریکی است و زن نمی تواند مانند سابق حواس خود را برای شناخت محیط به کار برد نمی تواند ببیند، احساس کند، مزه کند یا لمس کند. دیگر هیچ چیز در زندگی برای او معنا ندارد و هویت خود را نمی شناسد و دیگر نمی داند که واقعا کیست."

زنی که اختیار زندگی خود را به دست انرژی مذکر سرد و بی احساس درون می سپارد،

هر روز بیش تر از روز پیش احساس نیاز به فعالیت را در خود احساس می کند و اسیر موفقیت مطابق با معیارهای مردانه می شود. اما سرانجام در مقطعی از زندگی خود در می یابد که برای زنده ماندن و داشتن یک زندگی سالم و رضایت بخش، باید تغییراتی در درون خود ایجاد کند. تصورات او درباره سفر قهرمانی نادرست بوده است. هر چند او موفقیت ، استقلال و اقتدار کسب کرده است اما شاید در این روند تکه ای از قلب و روح خود را نیز از دست داده باشد/ل
مواظب حس زنانگی خود باشید

کتاب : ژرفای زن بودن
نویسنده: مورین مورداک


بازدید:
تاريخ : 1394/11/26
موضوع سخت نیست ،
به شکل تلخی و به سادگی ،
فرزندان این دیار توسط عزیزانشان کم در آغوش گرفته میشوند !
اینست که بلد نیستیم کسی را گرم در آغوش بفشاریم ؛
حتما باید وقتی بغلش کردیم به پشتش بزنیم ،
یا بدنمان را سفت نگه داریم  یا سریع بزنیم به چاک ؛
اینست که آغوش شفابخش را کم پیش می اید که ادراک کنیم
از دانشجویان پسر  در کلاس آرکتایپ خواستم  که هم کلاسی مردی را گرم در آغوش بگیرند و چند ثانیه ای هیچ کاری نکنند به جز "در آغوش فشردن یک انسان"
شما نیز امتحان کنید و فکر نکنید اینها عمه تراپی است!
اینها هزاران سال تمدن را مرور میکند
قبل از اینکه روی تخت ICU عزیزت را بغل کنی ، امشب بی بهانه ، سفت در بغلت بفشارش،
حسرت آغوشهایی را نخور که نداشته ای ،
الان کسی هست که بدون اینکه بدانی ،
در آغوش تو ، یادش می آید که " مهم" است.
یک پدر، مادر ، خواهر، همسر، نامزد ، دوست ، همسایه...یک انسان که روزگار تلخش کرده./ل


بازدید:
تاريخ : 1394/11/25
نکاتی که دونستنش خالی از لطف نیست

مردان را شجاعت و زنان را حسادت به جلو میراند!
-در روح زنان موجی است که هر وقت طغیان نماید فقط خدا میداند کار به کجا خواهد کشید ؟!
-زن و گناه از بسیاری جهات شبیه همند ،
نجات از هر دوی آنها اراده ای پولادین و غلبه بر آنها از قدرت بشر معمولی خارج است !
-مطمئن ترین روش برای به دست آوردن دل یک زن این است که از سلاح زانو زدن استفاده کنید !
-زنی که زیبایی اندیشه پیدا کرده باشد زیبای بدنش را نشان  نمیدهد !(حجاب)
-در زندگی تا میتوانید زن باشید و بگذارید همسرتان تا میتواند مرد باشد آنگاه رویش خوشبختی را به تماشا بنشینید ! (اوشو)
-اختلاف اجتناب نا پذیر است  اما بحث و جدل اجتناب پذیر ! (ماریل مورگان)
-یک زن تا روزی که بمیرد زن است اما یک مرد تا وقتی که بتواند مرد باقی می ماند !
-زندگی تفسیر سه واژه است : خندیدن ، فراموش کردن ، بخشیدن/ل

پس بخندید و ببخشید و عشق بورزید  1  2  3   ...     8